Skąd pomysł na dietę…

Już przez Hipokratesa została wprowadzona dieta jako środek profilaktyczny. Od lat zauważono istotny związek między dietą, a stanem zdrowia. Wszyscy doskonale wiemy, że jedzenie ponad normę jest dla nas szkodliwe, jednak tylko nieliczni biorą to pod uwagę układając swój jadłospis. Mimo iż tak wielu z nas wyraża swoje zainteresowanie racjonalnym odżywianiem, to i tak w praktyce wygląda to inaczej, gdyż tak niewiele osób stosuje się choćby do reguły piramidy żywieniowej.

Sama znajomość zasad, teorii oraz nowych trendów w dziedzinie odchudzania nie wystarczy. A bez racjonalnego ich stosowania nigdy nie uzyskamy pożądanego efektu. Potrzeba nam zatem motywacji, chęci do zmiany naszych nawyków oraz wytrwałych działań. Wszystkie z metod odchudzania mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Jak zatem wybrać tą właściwą dla siebie dietę? Bo nie zawsze cudowna dieta, która pomogła koleżance z pracy pomoże też Tobie.
Nie ma cudownych diet, które przynoszą rezultaty absolutnie we wszystkich przypadkach.

Jednak należy pamiętać, że nie sama dieta uczyni nas szczupłymi, gdyż wiele aspektów psychologicznych, ekonomicznych oraz społecznych mają znaczący wpływ na naszą figurę. Aby cieszyć się nowym wyglądem należy odpowiednio przygotować proces odchudzania, poznać wszystkie jego zasady i przeprowadzić tak, aby osiągnąć sukces. Istotną rolę odgrywają nasze nastawienie i podejście psychiczne.

Wyśnione ideały sylwetek są dla nas tym co chcemy uzyskać niezależnie od tego jaką drogę musimy pokonać. Jednak najczęściej wybieramy jedną z diet cud, które obiecują błyskawiczne efekty. Czy jest to dobre rozwiązanie? Trzymamy się tych zasad do momentu, kiedy zauważamy brak postępu, choćby minimalnego rezultatu. Po czym po prostu odpuszczamy powracając do poprzedniego sposobu żywienia winiąc przy tym naszą słabą wolę. Po jakimś czasie znów decydujemy się na kolejną próbę odchudzania, jest to zwykle podjęta decyzja w przypływie emocji, rozterce, która zwykle kończy się porażką. Niewiele jest osób, którym udało się zrzucić nadprogramowe kilogramy i osiągniętą wagę utrzymać. Tak naprawdę skuteczne odchudzanie uniemożliwiają nam błędy popełniane notorycznie, takie jak podjadanie, jedzenie o późnych porach, złe zestawienia posiłków, itp. To od ich unikania należy rozpocząć dietę odchudzającą, aby przyniosła zadowalające efekty. A sposób odżywiania po zakończonej kuracji powinien się zmienić diametralnie, gdyż nowe, zdrowe nawyki żywieniowe powinny być wprowadzone na stałe, motywując do dalszej pracy nad własną sylwetką. Jeżeli jednak spoczniemy na laurach i nie będziemy robić niczego w celu utrzymania idealnej wagi ciała, o którą tak zawzięcie walczyliśmy, na pewno odzyskamy stracone kilogramy, a nawet z nawiązką. Należy odpowiednio przygotować się do diety, przejść ją do końca oraz utrzymać jej efekty. Zatem dieta odchudzająca to zindywidualizowany proces rozciągnięty w czasie, dlatego też powinniśmy być uzbrojeni w cierpliwość. A wybrana dieta ma na celu doprowadzić do odpowiedniej masy ciała, która pozwoli Ci cieszyć się dobrym zdrowiem i zgrabną sylwetką.