Kołyska do brzuszków – jak skutecznie ćwiczyć?

Jesteśmy już zdecydowani, aby urozmaicić swój trening brzucha o ćwiczenia na kołysce, a to jakże proste urządzenie czeka już na nas w domu, to teraz przechodzimy do działania, czyli samych ćwiczeń. Poniżej przedstawiam kilka prostych ćwiczeń wykonanych za pomocą kołyski do brzuszków i za które każdy może się zabrać.

Ćwiczenia dla początkujących:

Jeśli jesteś osobą, która ma problemy z wykonaniem jednorazowo więcej niż 15 pełnych brzuszków to ćwicz co drugi dzień, tak aby zregenerować siły dając mięśniom odpoczynek następnego dnia.
Za pomocą kołyski wykonaj maksymalną liczbę pełnych brzuszków (dla jednych może być to 8, a dla innych 12 powtórzeń). Zatem cały czas patrz na swoje własne możliwości oraz to ile w danym momencie potrafisz wykonać.
Po wykonaniu takiej serii ustaw się w wygodnej pozycji i staraj się odpocząć wyrównując przy tym swój oddech. Owy odpoczynek zafunduj sobie na ok. półtorej minuty. Po czym przejdź do kolejnej serii. Wraz ze wzrostem poziomu wytrenowania zmniejszaj czas na przerwy między seriami. Ćwiczenie to wykonuj do momentu, kiedy będziesz w stanie wykonać więcej niż 15 powtórzeń w trzech seriach.

A teraz brzuszki dla zaawansowanych, po przejściu pierwszej części:

Jeśli już poprzednie ćwiczenie nie stanowi dla Ciebie żadnego problemu i wykonujesz więcej niż 15 powtórzeń w trzech seriach to śmiało możesz przejść do kolejnego etapu. A Twój brzuch jest już silniejszy i zahartowany do bardziej zaawansowanych ćwiczeń o innym charakterze, które są o wiele ciekawsze. Twój brzuch jest już na tyle wyćwiczony, że możesz go trenować codziennie.

Zaczynając trening wykonaj 20 pełnych brzuszków, w swobodnym dla Ciebie tempie, po czym zafunduj sobie ok. 1 minuty odpoczynku.
W drugiej kolejności wykonaj 10 spięć mięśni brzucha, które każde z nich trwa ok 2 sek. Po czym odpocznij ok. minuty.
Dalej wykonaj 20 pełnych brzuszków z tą różnicą, że będą one wykonywane w szybszym tempie niż poprzednio. Odpoczywaj przez ok. minutę.
Następnie wykonaj dłuższe spięcia mięśni brzucha trwające ok. 4 sekund z liczbą powtórzeń 8.

Taki zestaw ćwiczeń w zależności od poziomu wytrenowania powtórz parę razy w ciągu jednego treningu, aż do momentu, kiedy wyraźnie odczujesz zmęczone mięśnie brzucha. Jeśli ten zestaw wydaje się na początku być trudnym, możesz zacząć od jednego powtórzenia, a kończąc na trzech takich seriach.
Dodatkowo, aby ćwiczyć efektywniej należy wykonywać również spięcia na skośne mięśnie brzucha. Przykładowo możesz je wykonywać w następujący sposób:
nogi zgięte w kolanach ułóż nie na wprost, ale skieruj na lewą stronę, opierając nogi o podłoże, tak aby poczuć “wyciągnięcie” w talii, wykonaj odpowiednią dla Ciebie ilość powtórzeń, po czym powtórz to na drugą stronę. Wykonaj ćwiczenie w 2-3 seriach, a w zależności od poziomu wytrenowania zwiększaj liczbę powtórzeń.