Zawalcz o płaski i mocny brzuch

Warto popracować nad brzuchem, ponieważ pięknie wyrzeźbiony brzuch nie jest to tylko kwestia estetyczna, ale też i zdrowotna. Jest to gwarancja na teraz jak i na przyszłość. Dlatego, że głównie mięśnie brzucha wraz z mięśniami pleców, talii oraz grzbietu stanowią ochronę oraz odpowiadają za utrzymanie narządów wewnętrznych w odpowiednim położeniu. Można zatem powiedzieć, że mocny i płaski brzuch to zdrowy brzuch.


Mocne mięśnie brzucha pozwolą na znacznie łatwiejsze utrzymanie prawidłowej postawy ciała jednocześnie odciążając przy tym kręgosłup. Dzięki czemu unikniemy bólu pleców oraz innych dolegliwości, na które są narażani ludzie prowadzący siedzący tryb życia. Dodatkowo kiedy mięśnie brzucha są sprężyste kobieta oprócz zadbanej sylwetki ma także mniej bolesne miesiączki. Ponadto takim kobietom znaczniej łatwiej jest potem rodzić.
A co ciekawe mięśnie brzucha można ćwiczyć bez przerwy o każdej porze i w każdym miejscu. Mięśnie brzucha możesz napisać na przystanku, czekając na autobus, siedząc przed komputerem, przed telewizorem czy też w pracy za biurkiem. Nie zapominaj jednak, aby cały czas regularnie oddychać.

Zanim zaczniesz ćwiczenia, musisz poznać pewne zasady, aby uzyskać dzięki nim jeszcze lepsze rezultaty. Po pierwsze pamiętaj, aby ćwicząc brzuch spokojnie i głęboko oddychać. Po każdej wykonanej serii odpoczywaj przez ok. 1 minutę. Aby uzyskać rezultaty musisz ćwiczyć 3-4 razy w tygodniu, ale między treningami zrób sobie dzień przerwy. A oto ciekawy zestaw ćwiczeń na mięśnie brzucha:

Ćwiczenie 1.

Leżąc na plecach, zegnij nogi, a następnie podciągnij je ku górze. Nakryj dłońmi kolana po czym napieraj nogami na ręce w tym samym czasie „ciągnij pępek do podłogi”. W tym ćwiczeniu chodzi o to, aby poczuć napięcie w okolicy przepony. Wytrzymaj w takiej właśnie pozycji przez 5 sekund. Powtórz 15 razy.

Ćwiczenie 2.

W pozycji leżącej na plecach, ugnij nogi w kolanach. Stopy na szerokości bioder oparte na podłodze. Przeciągnij ręce do przodu, tak jakbyś chciała chwycić nimi kolana jednocześnie napinaj mięśnie brzucha. Ćwiczenie wykonaj w trzech seriach po 15 powtórzeń każda.

Ćwiczenie 3.

W pozycji leżącej podnieś obie nogi w górę tak, aby tworzyły kąt prosty z linią tułowia oraz, aby nogi były proste w kolanach. Ręce natomiast mogą być ułożone wzdłuż ciała, bądź umieść dłonie pod głową. Napinając mięśnie brzucha oderwij pupę od podłogi tym samym kierując nogi w górę po czym opuść. Ćwiczenie powtórz 15 razy.

Ćwiczenie 4.

Leżąc na plecach, nogi ugnij w kolanach i unieś je wysoko. Następnie „podciągnij pępek do podłoża” napinając brzuch. Unieś głowę, podtrzymując ją dłońmi. Staraj się lewym barkiem sięgnąć do prawego kolana. Ćwiczenie powtórz po w trzech seriach po 15 razy na każdą ze stron z osobna.

Ćwiczenie 5.

Rozciąganie. Połóż się na brzuchu, a ręce oprzyj o podłogę. Z tej pozycji powoli prostuj kręgosłup do przodu i w górę wyciągając się. Rozciągasz w ten sposób wszystkie mięśnie brzucha. Nogi oraz dolna część brzucha powinna przylegać do podłoża. W takiej pozycji należy wytrzymać ok. pięć sekund. Ćwiczenie powtórz 5 razy.

Są to ćwiczenia przykładowe. Aby uzyskać lepsze efekty może je połączyć z ćwiczeniami typu A6W, ABS tworząc sobie urozmaicony zestaw ćwiczeń.

Zobacz też inne artykuły na temat  jak uzyskać płaski brzuch

A na koniec dobra rada:
Pamiętaj, że wykonanie nawet 100 brzuszków dziennie nie wystarczy, aby mieć mocny i płaski brzuch. Do tego potrzeba różnorodnych ćwiczeń na różne partie mięśni.