Skip to main content

Kołyska do brzuszków – jak skutecznie ćwiczyć?

Płaski brzuch, który będzie można bez żadnych oporów pokazać na plaży, jest marzeniem wielu kobiet, jak i mężczyzn. Niestety na taki efekt trzeba zapracować, co zniechęca większość osób. Deszcz za oknem, późna godzina i brak motywacji do wyjścia na siłownię. Jak się zabrać za ćwiczenia, aby były dla nas przyjemnością? Sprzęt do robienia brzuszków to idealne rozwiązanie nawet dla najbardziej leniwych. Pozwala doskonale wzmocnić oraz wyizolować mięśnie ABS. Przyrządem, który urozmaici nasz wysiłek, jest kołyska do robienia brzuszków. Sprawdź jak korzystać ze sprzętu. 

Przyrząd do ćwiczeń mięśni brzucha kołyska – ćwiczenia dla początkujących

Jeśli jesteś osobą, która ma problemy z wykonaniem jednorazowo więcej niż 15 pełnych brzuszków, to ćwicz co drugi dzień, tak aby zregenerować siły, dając mięśniom odpoczynek do następnego dnia. Za pomocą przyrządu do ćwiczeń mięśni brzucha kołyska wykonuj maksymalną liczbę pełnych brzuszków (dla jednych może być to 8, a dla innych 12 powtórzeń). Zatem cały czas patrz na swoje własne możliwości oraz to ile w danym momencie potrafisz wykonać.


Po wykonaniu takiej serii ustaw się w wygodnej pozycji i staraj się odpocząć wyrównując przy tym swój oddech. Taki odpoczynek zafunduj sobie na ok. półtorej minuty. Po czym przejdź do kolejnej serii. Wraz ze wzrostem poziomu wytrenowania zmniejszaj czas na przerwy między seriami. Ćwiczenie to wykonuj do momentu, kiedy będziesz w stanie zrobić więcej niż 15 powtórzeń w trzech seriach.

Sprzęt do ćwiczeń mięśni brzucha – ćwiczenia dla zaawansowanych

Jeśli już poprzednie ćwiczenie nie stanowi dla Ciebie żadnego problemu i wykonujesz więcej niż 15 powtórzeń w trzech seriach, to śmiało możesz przejść do kolejnego etapu. A Twój brzuch jest już silniejszy i zahartowany do bardziej zaawansowanych ćwiczeń o innym charakterze, które są o wiele ciekawsze. Organizm jest już na tyle wyćwiczony, że możesz z nim trenować codziennie.

  1. Zaczynając trening, wykonaj 20 pełnych brzuszków, w swobodnym dla Ciebie tempie, po czym zafunduj sobie ok. 1 minuty odpoczynku.
  2. W drugiej kolejności wykonaj 10 spięć mięśni brzucha, które każde z nich trwa ok. 2 sekund, po czym odpocznij ok. 1 minuty.
  3. Dalej wykonaj 20 pełnych brzuszków z tą różnicą, że będą one wykonywane w szybszym tempie niż poprzednio. Odpoczywaj przez ok.1 minutę.
  4. Następnie wykonaj dłuższe spięcia mięśni brzucha trwające ok. 4 sekund z liczbą powtórzeń 8.

Taki zestaw ćwiczeń w zależności od poziomu wytrenowania powtórz parę razy w ciągu jednego treningu, aż do momentu, kiedy wyraźnie odczujesz zmęczone mięśnie brzucha. Jeśli ten zestaw wydaje się na początku być trudnym, możesz zacząć od jednego powtórzenia, a skończyć na trzech takich seriach.


Co więcej, aby ćwiczyć efektywniej, należy wykonywać również spięcia na skośne mięśnie brzucha. Przykładowo możesz je wykonywać w następujący sposób:
nogi zgięte w kolanach ułóż, nie na wprost, ale skieruj na lewą stronę, opierając nogi o podłoże, tak aby poczuć “wyciągnięcie” w talii, wykonaj odpowiednią dla Ciebie ilość powtórzeń, po czym powtórz to na drugą stronę. Wykonaj ćwiczenie w 2-3 seriach, a w zależności od poziomu wytrenowania zwiększaj liczbę powtórzeń.

Kołyska do brzuszków efekty 

Kołyska do robienia brzuszków pozwala efektywnie, a zarazem w prosty i wygodny sposób ćwiczyć mięśnie brzucha. Dzięki niej pozycja osoby trenującej jest najbardziej zbliżona do optymalnej. Poprzez różne systemy podpierające poszczególne partie ciała następuje wyizolowanie mięśni brzucha dzięki, czemu możemy bardzo mocno na nie oddziaływać. Z tego urządzenia może korzystać każdy, kto pracuje nad mięśniami brzucha, jednak przede wszystkim przeznaczona jest osobom, które mają problemy podczas wykonywania tradycyjnych brzuszków, nadmiernie napinających mięśnie w odcinku szyjnym i lędźwiowo -krzyżowym kręgosłupa.

Kołyska do brzuszków opinie

Ręce podczas brzuszków na kołysce spoczywają na specjalnych podpórkach. A to duży plus, gdyż przy wykonywaniu tych tradycyjnych są one najczęściej splecione za głową i często nieświadomie przyciągamy ją do klatki piersiowej. Taka pozycja jest dla nas niekorzystna i u wielu osób powoduje ból w odcinku szyjnym kręgosłupa. Dodatkowym atutem jest to, że plecy nie stykają się bezpośrednio z podłożem, co u niektórych również może powodować ból pleców. Natomiast odcinek lędźwiowy kręgosłupa jest podparty przez poduszkę wykonaną z odpowiedniego materiału i specjalnie zaprojektowaną w kołysce. Jeśli ktoś chce uzyskać tzw. kaloryfer, należy pamiętać, że samo posiadanie takiego urządzenia nie wystarczy, ponieważ musimy naprawdę chcieć i wytrwale ćwiczyć.


Jednakowo brzuszki na kołysce czy też tradycyjne lub jakiekolwiek inne ćwiczenia muszą być odpowiednio dopasowane do naszych indywidualnych możliwości oraz umiejętności.
Rodzi się w nas często pytanie, “po jakim czasie wyrzeźbię sobie super brzuch?” Nie można jednoznacznie określić w jakim czasie uda się go wytrenować, ponieważ każdy organizm jest inny i w nieco inny sposób reaguje na ćwiczenia fizyczne. Jedni mogą być bardziej podatni na tego rodzaju ćwiczenia i szybciej uzyskać efekty, a innym może to przyjść z niewielką trudnością. Dodatkowo treningi z kołyską angażują tylko mięsień prosty brzucha, a to nie wystarczy do ładnego „sześciopaka”. Dobrze wiemy, że oprócz prostych brzuszków powinniśmy wykonywać ćwiczenia skrętne, skrętoskłony i wszelakiego rodzaju spięcia i wykopy, tak aby pracowały wszystkie partie mięśni.

Brak komentarzy

Twój email nie będzie publikowany