Jak być pewnym siebie?

Pewność siebie nie jest cechą wrodzoną, którą jedni w sobie mają, a inni nie. Podobnie jak każdą inną cechę, można się jej nauczyć. Jak zatem w prosty sposób zwiększyć pewność siebie, obniżyć poczucie wewnętrznych lęków oraz nieśmiałości?

1. Samoocena

Samoocena zbiór sądów i opinii na swój temat, a także to, jak bardzo siebie lubisz, tutaj podział na: samoakceptację i samoodtrącenie. Postawa ta wpływa na Twój nastrój oraz wywiera silny wpływ na zachowanie. Pierwsza zwiększa Twoją pewność siebie oraz osiągane wyniki, druga zaś ogranicza Twoje działania zwiększając nieśmiałość oraz dostrzegane problemy.
Chodzi o to, aby siebie polubić. Im bardziej siebie lubisz, tym bardziej zwiększa się Twoja samoocena. Zatem chwal siebie samego i wyrażaj się pozytywnie o sobie, będzie miało to niezwykle silny wpływ na Twój charakter i życiowy sukces!

2. Usuń negatywne myślenie

Z samooceną związany jest sposób, w jaki o sobie myślisz. Kiedy zastąpisz negatywne myśli pozytywnymi, natychmiast wzrośnie Twoja samoocena oraz poczucie pewności siebie. W jednym czasie umysł potrafi myśleć tylko jedną myśl, warto zatem, by była to pozytywna myśl, by karmić go dobrymi wizjami sukcesu. Natomiast ciągłe myślenie o niepowodzeniach i sytuacjach stresujących jakie mieliśmy, tylko przyciągnie podobne sytuacje.

3. Ucz się i rozwijaj

Efektywnie wykorzystuj swój czas na uczenie się i podnoszenie swoich umięjętności. Np. jadąc w samochodzie, czekając w kolejce w sklepie czy w przerwach na uczelni słuchaj motywacyjnych nagrań audio, to da Ci dużego “kopa”, pozytywnie nakręci i doda więcej wiary w siebie, być może czasem też sposób, jak coś zrobić, osiągnąć.

4. Ćwicz 

Aby zwiększyć swoją pewność siebie ćwicz, uprawiaj jakąś dyscyplinę sportową, coś co naprawdę lubisz. Czasem przyjdą momenty, że nic nie będzie Ci się chciało, ale na trening zawsze znajdziesz chęć. Podczas aktywności fizycznej wydzielają się endorfiny, hormony szczęścia, a to uwalnia od stresu i napięcia, dzięki czemu Ty poczujesz się lepiej, zyskasz więcej energii, a tym samym systematyczność treningu zwiększy Twoją samodyscyplinę, a to w efekcie zwiększy Twoją samoocenę i pewność siebie.

5. Kup sobie coś 

Aby poprawić sobie nastrój, zyskać więcej odwagi i pewności kup sobie coś, być może jakiś gadżet, albo ubranie. Jeśli jesteś kobietą kup sobie np. nową bluzkę, spódnicę, coś w czym będziesz czuć się naprawdę dobrze i wyglądać szałowo, to od razu podniesie Twoją pewność siebie. Dodatkowo możesz pamiętać o odpowiednim makijażu, stosownym w zależności: do pracy, na wieczór, itp, to również zwiększy Twoją pewność. Jeżeli jesteś mężczyzną wybierz nowy krawat, koszulę, a może jakiś gadżet do biura, do samochodu, coś co naprawdę Cię ucieszy.

6. Pamiętaj o uśmiechu 

Bycie pozytywnym i często uśmiechniętym automatycznie pokazuje, że jesteś pewny siebie, buduje ją w Tobie. Ilekroć kogoś spotykasz, bądź jakąś sytuację, uśmiechnij się, nawet jeśli z początku będziesz mieć z tym problem i będzie to raczej wymuszony uśmiech, to jednaj szybko nabierzesz nawyku uśmiechania się w każdej sytuacji i będzie to szczere i pełne satysfakcji.

7. Miej pasje 

Ludzie sukcesu mają swoje pasje. Ludzie szczęśliwi realizują swoje pasje. Ludzie pewni siebie też je posiadają. Wówczas jeśli nie masz swoich pasji, znajdź je w sobie, coś co lubisz robić, coś co będzie przynosiło Ci radość i poczucie satysfakcji. Mając pasje znajdziesz dziedzinę w jakiej będziesz naprawdę dobry, a to podniesie Twoje poczucie wartości. Poznasz też ciekawych ludzi, którzy interesują się tym samym, co Ty – zyskasz więcej przyjaciół i konkretnych tematów do rozmowy.