Jak wygrać z pożeraczami czasu?

Kim są pożeracze czasu, czym się objawiają i jak z nimi walczyć? Każdy z nas ma 24 h na dobę, jak to się dzieje, że jedni mają tego czasu więcej, a inni nie? Otóż, odpowiedź jest dość prosta, oni wygrali walkę ze złodziejami czasu.

1. Telewizor

Statystyki mówią, że Polak średnio spędza ok. 4 godziny w ciągu dnia na regenerację sił przed telewizorem (wytrwały człowiek przy telewizorze na pół etatu, tylko szkoda, że nikt mu za to nie płaci). Oczywiście, zaznaczam średnio, czyli są tacy, którzy go spędzają dużo więcej, jak i Ci, którzy w ogóle. Zastanów się czy, aby nie spędzasz zbyt dużo czasu w taki właśnie sposób? Jest tak wiele wspaniałych rzeczy, które można zrobić w tym czasie.

2. Internet

Jeśli masz pracę przed komputerem zastanów się czy, aby nie większość czasu spędzasz na bezczynnym buszowaniu po Internecie? Być może trzeba będzie ten czas nieco ograniczyć? Owszem, wszelkie portale informacyjne, społecznościowe, itp. są przydatne, ale trzeba to potraktować z umiarem.

3. Facebook i demotywatory (i pochodne)

Jednym z największych pożeraczy czasu, być może większym niż telewizor staje się dość modny teraz Facebook. Uzależnienie od Facebooka oraz przeglądanie stron typu demotywatory w celu wypełniania czasu, bądź wygodnej ucieczki przed wykonaniem czegoś naprawdę produktywnego. Jest to genialny sposób na zabicie czasu, ale przecież nie to jest Twoim celem?

4. Komunikatory

Komunikatory, typu gadu-gadu zabierają mnóstwo czasu, nawet nie jesteś tego świadomy, ile czasu Ci przez to ucieka. Oczekiwanie na odpowiedź… – czytanie odpowiedzi… – odpisanie… – oczekiwanie na odpowiedź… i tak non stop stagnacji przez kilka godzin przed komputerem. Pomyśl, jak długo trwałaby ta sama rozmowa przez telefon minutę, dwie, może mask. trzy minuty? Jeśli musisz się z kimś skontaktować, to polecam telefon, bądź rozmowę przez skype. Dużo prostsza i nie zabiera tyle czasu. Polecam też odmówić komuś takiej bezużytecznej pogawędki, jeśli ktoś napisze: “co tam?” Po prostu powiedz, że nie masz czasu, jeśli nie chcesz się tym zajmować.

5. Papierosy

Jeśli palisz papierosy, to ten punkt jest szczególnie ważny dla Ciebie. Jeśli palisz kilka papierosów dziennie, to nie jest to znaczący problem, jednak jeśli wypalasz paczkę bądź, więcej, to pomyśl ile czasu na to marnujesz? Pięciominutowe wyjście na papierosa przy częstotliwości paczki dziennie to prawie 2 godziny w ciągu dnia stracone tylko na paleniu. Tak, aż dwie godziny. Ile byłbyś w stanie zrobić gdybyś zyskał te dodatkowe dwie godziny? Może warto rzucić palenie, albo chociaż je częściowo ograniczyć? Nie tylko zyskasz więcej czasu, ale też zadbasz o swoje zdrowie.

6. Rozmowy i plotkowanie w pracy

Czy często w pracy jesteś zagadywany przez znajomych, kolegów, a zamiast skupić się na tym co jest naprawdę ważne wdajesz się w plotki i do niczego nie prowadzące dyskusję? Warto zwrócić na to uwagę i małoproduktywne pogawędki zastąpić skutecznym działaniem. Czyż nie lepiej ten czas wykorzystać na pracę, a ewentualnie po pracy spotkać się z przyjaciółmi przy piwie i pogadać?

7. Gazety i wiadomości

Jeśli już potrzebujesz codzienną dawkę informacyjną, wybierz sobie jedno, najlepsze źródło i śledź interesujące Cię wiadomości. Nie czytaj tych samych wiadomości z różnych gazet, nie potrzebujesz tego, to tylko strata czasu. Warto jest też ustalić sobie limit czasowy czytania porannej gazety, np. 5 minut, a później w ciągu dnia już do tego nie wracaj. Tym samym zawsze będziesz na bieżąco, ale też zaoszczędzisz czas nie przeglądając stosów gazet oraz portali informacyjnych.

Jest wiele pożeraczy czasu, które czają się na Ciebie niemalże wszędzie, to tylko główne z nich, ale bądź ostrożny i kontroluj się jak spędzasz swój czas, pamiętaj doba ma tylko 24 godziny. Aby efektywniej zarządzać sobą w czasie zapraszam do tematu jak zyskać więcej czasu.