Twoje postanowienia – działaj skuteczniej!

W prawdzie Nowy Rok już rozpoczęty, ale na zmiany i nasze postanowienia nigdy nie jest za późno. Robienie noworocznych postanowień w ostatnich tygodniach starego może okazać się czymś bez większego sensu, ponieważ nadejdzie ten oczekiwany nowy rok, a my co?? Okazuje się, że zaspaliśmy i znów nici z naszych zmian. Przy czym data 1, 2 stycznia, nie wprowadziła większych zmian prócz zmiany cyferki w naszym roku. Rok zwykle zaczyna się zmęczeniem po nieprzespanej nocy sylwestrowej, kacem, bądź też zaległościami w pracy po dłuższej nieobecności, gdzie święta oraz nowy rok zakłócają normalny system naszej pracy oraz naszej wydajności. Przy czym później rodzi się natłok niezałatwionych spraw i obowiązków nie tylko w pracy. Jak to zmienić, aby znaleźć czas na realizowanie naszych postanowień?  Potrzebna nam w tym będzie właściwa motywacja.

Wszyscy Ci, którzy złożyli sobie obietnicę, wypisali postanowienia noworoczne i z dniem 1 stycznie nie wprowadzili żadnych zmian, najprawdopodobniej popełnili jakieś błędy, brakuje im motywacji oraz wytrwałości. Niezależnie od tego jakie są to postanowienia, np: rzucić palenie, przejść na dietę czy zacząć wreszcie regularnie ćwiczyć, itp., bądź tak samo przygotowana i wytrwała.

Święta, był to dla nas czas nie tylko spotkania w gronie rodzinnym w magicznej atmosferze, ale też czas słodkości, pyszności, smakołyków i wspaniałości. Kto z nas pamięta wtedy o diecie, albo w ogóle chce się odchudzać jeśli stół ugina się pod wszelakiego rodzaju smakołykami, które tak kuszą?? Ten czas świąteczny to jedyny moment, kiedy to pozwalamy sobie na odrobinę “szaleństwa” i nie odmawiamy sobie smakołyków od ust.

Celowo post ten powstał po Nowym Roku, już po tym wszystkich przeciwnościach o których wyżej wspomniałam, abyśmy byli słowni, dotrzymując naszych postanowień. Kochani, pamiętacie moje poprzednie artykuły jak mówiłam o założeniu: “od jutra”? Tak też byłoby i z Nowym Rokiem, ponieważ składane postanowienia jeszcze w starym roku trudniej byłoby nam zrealizować. Jeśli naprawdę chcesz zmienić swoje złe nawyki, wprowadzając dietę, regularne ćwiczenia, itp. zrób to już teraz, zacznij od dziś. W przeciwnym razie nasze postanowienia byłyby słowami rzucanymi na wiatr, a data 1 stycznia nie wprowadziłaby żadnych zmian, dalej poprzestalibyśmy na przekładaniu terminu.

Zatem działania od teraz!
Zrób sobie noworoczny rachunek sumienia, i przelej swoje myśli na papier. Wypisz wszystkie złe nawyki które chcesz w sobie zmienić, np. palenie papierosów, wieczorne podjadanie po godzinie 18, 19-stej, chodzenie spać o późnych porach, bądź wstawanie stosunkowo późno, przez co brakuje nam na wszystko czasu, itp. Wypisz listę swoich zmian i trzymaj się tej listy kluczowo. Ona powinna stać się Twoim drogowskazem.
Zwróć jednak uwagę jak formułujesz swoje postanowienia, niech one nie będą w połączeniu wraz ze słowem “NIE”, gdyż nasza podświadomość nie akceptuje tego słowa, skutek czego nie wytrwamy w naszych postanowieniach. Przykładowo: “Dziś od godziny 12:00 nie będę palić” a stwierdzenie: “ dziś od godziny 12:00″. Druga forma brzmi znacznie lepiej, jest bardziej stanowcza, nie przyjmująca odmowy, a nasza podświadomość buduje wrażenie jakby z momentem sięgnięcia po papierosa miało się coś stać, np. trzęsienie ziemi. Przy czym pierwsza forma nie brzmi tak poważnie – skutek czego mówimy sobie: “nic się nie stanie jak sobie zapalę jeszcze jednego; a ten to już będzie ostatni; dobra, nie palę od godziny 15, to taka piękna liczba; jeśli sobie pozwoliłam na tego kolejnego to może… Ach, nie palę od jutra…”
Któż z nas nie obiecywał sobie, że odmieni swoje życie na lepsze. Że papierosy, jakie wypali na sylwestrowej zabawie, będą jego ostatnimi w życiu. Że od nowego roku słodycze i hamburgery zamieni na zdrową, pełną świeżych warzyw, ryb i owoców dietę, albo że zacznie regularnie uprawiać jogging i nie postępował w ten właśnie sposób, metodą odkładania??
Jeśli wyznaczasz sobie postanowienie, niech one będą stanowcze: “Rzucam palenie”,„zrzucam nadwagę” czy „poświęcę więcej czasu rodzinie”, itp, a uwierz mi, że będziesz wytrwała w swoich postanowieniach.