Jumping na wesoło

jumping

Zacznijmy od jumping’u (czyt. dżamping – z ang. skakanie), najczęściej mało doceniane ćwiczenie cardio ze względu na jego… prostotę i łatwość wykonania :) z jumpingu często “wyrasta się” po wkroczeniu w dorosłość, czy słusznie?

Jumping działa dobroczynnie na całe ciało, jego litania to: rozgrzewa, pomaga w pracy układu  sercowo-naczyniowego, przez większe dotlenienie  i układu pokarmowego, stymuluje procesy trawienne i przemianę materii, ułatwia wydalanie toksyn, korzystnie wpływa na umysł zmniejszająć zmęczenie, poprawia koordynację ruchów, kondycję, zdrowie, samopoczucie,  gibkość ciała, wpływa na układ kostno-stawowy, wzmacnia mięśnie nóg, powoduje spalanie tkanki tłuszczowej.

Lekarze nie zalecają jumpingu osobom o dużej otyłości oraz osobom z dolegliwościami zwyrodnienia stawów i ostrą niewydolnością układu krążenia. Wniosek – zacznij skakać teraz, póki jeszcze możesz :)

Przede wszystkim co jest bardzo ważne, jumping rozwesela – spróbuj się smucić po 15 minutach skakania, po prostu się nie da! Jumping to znakomita recepta na dolegliwości takie jak znudzenie, ospałość czy “nicmisieniechcenizm”.

Przykładowe formy jakie może przyjąć jumping:

– jumping fitness – może występować w odmianie light – najczęściej na trampolinie lub hard – przeskoki, wysoki na podest, skoki z obciążeniem

– jumping zabawowy – najlepiej na trampolinie, dzieci wiedzą co dobre, jeśli tylko masz możliwość, kup swojemu dziecku trampolinę!

– jumping bokserski – skakanie na skakance

– jumping kukiełkowy – tzw. pajacyki, tu mamy proste, ze skrętami tułowia, ze skrętami bioder oraz absolutny hit: ze skrętami tułowia i bioder!

– jumping nieintencjonalny – występuje jako skutek uboczny podczas wykonywania innego ruchu, np. gry w siatkówkę

– jumping przypadkowotaneczny – przykładem może być to jive lub rock’n’roll

– jumping transowy – tym nie będziemy się zajmować ze względu na “ograniczoną” tematykę witryny trening-fitness.pl:)

 PS. jeszcze mamy jumping terenowy jak jedziemy autem po polskich drogach, ale ten bynajmniej nie ma pozytywnego działania.

Nagroda dla wszystkich którzy wytrwali do końca artykułu: