Trening ze skakanką

Skakanka – sposób na poprawienie kondycji i zrzucenie zbędnych kilogramów.

 

Jeśli Twój codzienny trening stał się już nudny, nie przynosi Ci tyle radości, ani nie daje widocznych efektów wzbogać go o skakankę. Ta niedroga zabawka może stać się Twoim najprostszym narzędziem treningu i najlepszym rozwiązaniem na poprawienie kondycji, wyrobienie koordynacji i lekkości ruchów.
Systematyczny trening na skakance rozwija, uelastycznia i wzmacnia nogi, w szczególności łydki i stawy skokowe. Jest to jeden ze sposobów na ćwiczenie modelujące nogi i pośladki. Dodatkowo wzmacnia nie tylko mięśnie nóg, ale także pleców, ramion i brzucha. Dodaje lekkości, gracji i wdzięku oraz ładnie wymodeluje ciało.
Ponadto 30-minutowe intensywne skakanie pozwala spalić nawet 300-400 kcal. A po kilku tygodniach treningu ciało staje się lekkie i bardziej sprężyste.

Systematyczny trening na skakance poprawia:
  • Gibkość
  • Szybkość
  • Koordynację
  • Skoczność
  • Zwinność
  • Sprawność
  • Wytrzymałość

Osoby początkujące powinny zacząć od skakania przez 1-3 minuty w pięciu seriach (z 60 sekundowymi przerwami pomiędzy). W kolejnych treningach stopniowo wydłużając czas do 15-20 minut, wprawieni nawet 30 minut. Trening na skakance ze względu na dużą intensywność lepiej jest wykonywać w godzinach popołudniowych i powinien być co najmniej trzy razy w tygodniu.
Ćwicząc można włączyć podkład muzyczny, który zapewne doda nam werwy i ułatwi  utrzymanie odpowiedniego dla nas rytmu.
W czasie treningu zmieniaj tempo skakania, zaczynając wolno, potem zastępując 10 szybkich skoków 10 wolnymi, itd. Zmieniaj również technikę, na przykład krzyżuj ręce przed sobą i wykonaj skok, następny skok podstawowy, po nim znów skrzyżuj ręce. Możesz także skakać na jednej nodze, w taki sposób wyrobisz sobie poczucie równowagi.
Czas i długość treningu zależy od twojego samopoczucia i wytrenowania.
Nigdy nie zapominaj o rozgrzewce przed skakaniem oraz o rozciąganiu głównych partii mięśniowych po zakończeniu treningu. Swój trening ze skakanką postaraj się także połączyć z ćwiczeniami wzmacniającymi nogi, takimi jak przysiady, wypady oraz ćwiczeniami wzmacniającymi mięśnie ramion, klatki piersiowej i brzucha.
Ważna też jest odpowiednia technika.

Dla kogo skakanka?

Niektórzy myślą, że to tylko dziecinna zabawa lub też typowo babska aktywność. Jednak skakanka poprzez swoje zalety znajduje zainteresowanie wśród wielu ludzi, niezależnie od wieku oraz płci. Nie jest jedynie kobiecą formą treningu, również zapaśnicy i bokserzy wzbogacają swój trening o skakanie na skakance.
Zatem skakanka przeznaczona jest dla każdego, zacznijmy trenować już dziś.