Wybór obuwia sportowego do rodzaju treningu.

Jesteś kobietą sportu, prowadzisz aktywny tryb życia, uprawiasz fitness, jogging, jogę, itp. Ćwiczysz w domu i na dworze. Nieodzownym elementem każdego treningu jest wygodne obuwie sportowe, które powinno być odpowiednio dobierane do każdego rodzaju treningu, aby nie ulec kontuzji.

W obecnych czasach sport to nie tylko aktywność ruchowa, mająca na celu poprawienie formy oraz zdrowia, ale także świetna rozrywka i doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu. Wiele osób zajęcia sportowe traktuje jedynie jako hobby, odskocznię od codziennego życia, dla innych jednak jest to praca, pasja bądź sposób na utrzymanie rodziny. Jednak każdy sportowiec niezależnie od tego czy profesjonalista czy amator, powinien dbać o przygotowanie się do wykonywania aktywności sportowej.
Jednym z istotnych elementów, o które należy zadbać jest wybranie odpowiedniego obuwia.

Wybierając obuwie powinniśmy…
Główną rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę wybierając obuwie, zarówno sportowe jak i codzienne, jest nasza wygoda. Musisz wiedzieć czy stopa w bucie czuje się dobrze, czy nic nie uciska, bowiem but nie może być ani za mały, ani zbyt duży. Należy pamiętać, że przy aktywności fizycznej, np.: przy bieganiu, nasze stopy wykonują ogromną pracę, a źle dobrane obuwie będzie przyczyną naszego dyskomfortu, otarć a nawet odcisków, bądź poważnych kontuzji. Nasze zdrowie oraz zdrowie naszych stóp powinno stać się priorytetem przy wybieraniu obuwia.
Następną istotną kwestią przy wyborze obuwia sportowego jest ich przeznaczenie, czy rodzaj aktywności sportowej, jaki będziemy wykonywać.
Przykładem może być piłkarz, który musi wybrać buty pasujące do jego dzieciny, specjalnie przygotowane do biegania po płycie boiska, mają doskonałą przyczepność i pomagają w celny strzelaniu do bramki. Niedozwoloną rzeczą jest, aby piłkarz, który musi zachować równowagę i nie ślizgać się na trawie wybrał buty o płaskiej i gładkiej podeszwie, która nie zapewni przyczepności na podłożu trawiastym.  Śmiało można przewidzieć, że może się to skończyć poważnym urazem, bądź kontuzją. Podobnie będzie z piłkarzami halowymi, którzy większość czasu spędzają na halach sportowych. Grają na innym podłożu i to inne obuwie będzie tu odpowiednie, zdecydowanie powinni wybierać obuwie halowe, a nie tzw. korki, które są typowe tylko na trawiaste nawierzchnie.
Tak samo ważnym elementem, jakie powinno cechować buty sportowe, jest odpowiednia wentylacja oraz materiały, z jakich buty są wykonane. Trzeba pamiętać, że aktywność sportowa wymaga dużo sił oraz zaangażowania, a stopa poci się przy każdym wysiłku fizycznym. Dobre buty sportowe powinny mieć dobrą wentylację, by stopa miała czy oddychać i ćwicząc możemy czuć się zawsze komfortowo.
W innym przypadku poza nieprzyjemnym zapachem z buta możemy narazić stopę na odparzenia oraz pęcherze.

Podsumowując:
Jak widać dobór obuwia jest bardzo istotny. Poza wygodą oraz pełnym komfortem, właściwie dobrane obuwie  pozwoli uniknąć urazów i kontuzji, a także wspomóc osiąganie dobrych wyników w naszej dyscyplinie.