Bezpieczeństwo w parkour – (sprawdzanie terenu, bezpieczeństwo innych oraz kultura)

Wiemy już co i jak, jednak nie jesteśmy jeszcze wystarczająco dobrze przygotowani, aby cieszyć się „wyzwoleniem” w granicach zdrowego rozsądku. Rozgrzani i w odpowiednim stroju możemy przejść do dalszej lektury na temat parkour. Wszystkie wskazówki odnośnie bezpieczeństwa powinny wejść nam w zapamiętanie oraz stosowane w praktyce. A zatem dla każdego traceura ważne jest:

Sprawdzanie terenu:
Przed rozpoczęciem treningu należy sprawdzić teren, w obrębie którego będziemy się poruszać. Jeśli są to tylko ćwiczenia vaultów, sprawdzamy barierki, murki, itp. Natomiast jeśli jest to bieg musimy sprawdzić całą trasę wychwytując wszystkie niebezpieczeństwa na które moglibyśmy być narażeni. A to wszystko po to, aby zadbać o bezpieczeństwo. Wszelakiego rodzaju uszkodzenia, bądź usterki, typu: uszkodzone murki, poluzowane barierki czy też ukryte w trawie studzienki mogą
być przyczyną niebezpiecznych wypadków oraz kontuzji, a już na pewno, gdy jest to upadek z paru metrów. W bezpiecznym treningu znaczącą rolę odgrywają również warunki pogodowe. Warto odczekać aż mokre po deszczu przeszkody oraz trawa wyschną, gdyż mokre podłoże oraz poręcze są śliskie, a w takich warunkach łatwo o przewrócenie się. Dodatkowo śnieg oraz wiatr może być kolejnym utrudzeniem. Łzawiące i piekące przez to oczy spowodują, że ograniczy nam się widoczność, nie zachowamy w sobie na tyle „czujności” co może również prowadzić do jakiegoś upadku, kontuzji. Zatem sprawdzanie terenu jest koniecznym elementem, jaki należy wykonać przed rozpoczęciem treningu, aby szczęśliwie go zakończyć.

Dbanie o bezpieczeństwo innych:
Traceurzy zobowiązani są dbać o bezpieczeństwo ludzi, którzy znajdują się w pobliżu miejsca naszego treningu. Widząc przechodniów, lepiej zaczekać aż przejdą, niż się z nimi zderzyć, co dla obu stron może być niebezpieczne. Często zdarza się, że dzieciaki wpatrują się z zaciekawieniem na wykonywane przez nas wyczyny. Niestety dzieci mają tendencje do naśladowania starszych. Przez co też powtarzając wiele czynności za dorosłymi chcą udowodnić swoim rówieśnikom, bądź młodszym kolegom, że oni też tak potrafią. A takie próby przez nieświadomość oraz brak doświadczenia mogą mieć poważne konsekwencje, gdyż zagrażają zdrowie i życie najmłodszych. Naszym zadaniem jest jednak zadbanie o to, aby nikomu nie stało się nic złego. Jeśli nie widzą to nie mają czego naśladować, jeśli jednak zauważyli to powinniśmy im powiedzieć, że długiego i ciężkiego treningu, by móc wykonywać takie ewolucje oraz że są stanowczo za młodzi na ten sport.
Powinniśmy również zmienić miejscówkę, bądź po prostu przerwać na moment, aż dzieciaki się znudzą i sobie pójdą. W przeciwnym razie moglibyśmy mieć dziecko na sumieniu.

Kultura w parkour:
Czasem zdarzają się przypadki, że ludziom przeszkadza nasza obecność oraz to co robimy. Czasem korzystając z prywatnych murków po prostu jesteśmy przeganiani. Nie mamy prawa wdawać się w dyskusję ani też być opryskliwymi dla właścicieli posesji, gdyż różnie może to się skończyć, wezwaniem policji, bądź też bójką. Jeśli nie chcemy być postrzegani jako złoczyńcy, uważani za chuliganów to powinniśmy uważać na przeszkody, z których korzystamy, gdyż nie wolno nam ich zniszczyć. Jeśli w naszej sprawie zostanie wezwana policja, to nie możemy uciekać, a rozmowę należy przeprowadzić w sposób kulturalny, gdyż może skończyć się to dla nas mandatem, albo innymi konsekwencjami prawnymi. Nieodpowiednie zachowanie dla innych psuję opinie parkour oraz innym traceurom. Dobre wychowanie zawsze i w każdym przypadku się nam przydaje, dlatego też powinnyśmy o nim pamiętać.

c.d.n.