Obuwie biegowe – zasady doboru obuwia oraz właściwego rozmiaru.

Jaki masz rozmiar buta?
Jeżeli dopiero zaczynasz biegać musisz pamiętać, że butów biegowych nie dobiera się tak, żeby pasowały na styk, potrzebujesz trochę miejsca na palce, a im dłuższy dystans pokonujesz, tym tego miejsca powinno być więcej. Startując w biegach zwykle powinniśmy zakładać buty o rozmiar, a nawet półtora większe, dzięki temu zawsze mamy dość miejsca na palce – a im dłużej biegniesz, tym stopa bardziej puchnie.
Na krótsze treningi i biegi na 5 czy 10 kilometrów wystarczy jeśli but będzie większy o pół numeru, przy dłuższych wybieganiach czy starcie w maratonie dobrze, gdy zostaje nam cały numer.

Jak dobrać właściwy rozmiar? - wskazówki, którymi należy się kierować przy zakupie obuwia biegowego:

1. Buty powinniśmy kupować najlepiej po południu, kiedy po całym dniu nogi są zmęczone i nabrzmiałe. Podczas biegu również będą one nieco opuchnięte i but nie powinien ich wtedy obciskać.

2. Buty mierzymy w skarpetkach podobnych do tych, których będziemy używali w trakcie treningów.

3. Przymierzamy oba buty! U większości ludzi stopy delikatnie różnią się rozmiarem. But musi być dopasowany, tak aby nie uciskał większej stopy.

4. But musi być troszkę większy, tak by duży palec u stopy powinien mieć swobodę ruchu. Z drugiej jednak strony but powinien dobrze trzymać stopę, więc jeżeli przesuniemy stopę w bucie maksymalnie do przodu, pięta powinna nam się nadal dobrze w bucie trzymać. Za mały but spowoduje bolesne odbicia i otarcia podczas biegu!

5. Pięta nie powinna ruszać się w bucie podczas biegu i ocierać ścięgna Achillesa. Takie otarcie może powodować nieprzyjemne rany, jak również powoduje szybkie zniszczenie wyściółki buta. Nie wstydź się biegania po sklepie. Dobre sklepy biegowe mają czasem 20-metrowe bieżne na terenie sklepu!

6. But powinien być dopasowany od pierwszej chwili. Nie należy oczekiwać, że się rozchodzi. Buty do biegania robione są tak, aby pasowały od razu oraz są na tyle wytrzymałe, że się nie rozciągają. Lepiej przymierzyć 20 par i trafić na odpowiednią niż być zmuszonym do kupienia drugiej pary.

Dobre rady w wyborze właściwego obuwia przy zakupach przez internet, kiedy to nie masz możliwości przymierzenia butów:

1. Nie sugeruj się numerem butów, w których chodzisz na co dzień! Po pierwsze, buty do biegania powinny być nieco większe, niż te używane tylko do chodzenia, a po drugie każdy producent ma nieco inną numerację i nie zawsze numer 42 będzie równy numerowi 42 innego producenta. Czasami różnice są całkiem spore!

2. Stopy puchną. Pamiętaj, za wszelkie przymiarki zabierz się, więc po południu, albo jeszcze lepiej wieczorem, wtedy, kiedy stopa jest największa.

3. Jak dokonać przymiarki – wyciągnij wkładkę z jakichkolwiek używanych przez Ciebie butów, dobrze, jeśli są to buty biegowe, jeśli jednak jeszcze nie biegasz, to użyj jakiejkolwiek wkładki. Połóż na niej stopę, przysuń ją jak najbliżej końca (ale tak, żeby mieściła się w specyficznych wyżłobieniach) i zmierz odległość od pięty do czubków palców. Do otrzymanej wartości dodaj ok. 1 cm – i właśnie o takiej długości wkładki szukaj butów.