Wybór obuwia do biegania – podsumowanie.

Wielkim błędem jest rozpoczynanie biegania w starych butach albo w butach zupełnie do tego nie przystosowanych (jak tzw. tenisówki, trampki itp.). Pamiętaj, bieganie w nieodpowiednich butach często powoduje bóle i przemęczenie stóp. Może tez być główną przyczyną urazów (nie tylko samych stóp, ale także kręgosłupa i stawów).

Buty powinniśmy wybierać ostrożnie, biorąc pod uwagę szereg czynników, takich jak:
– typ podłoża po jakim biegamy (asfalt, leśne ścieżki, bieżnia)
– typ stopy (neutralna, pronująca, supinująca)
– rozmiar stopy (bardzo ważne, by buty przymierzyć przed kupnem)
– płeć (coraz częściej spotykamy buty typowe dla kobiet i mężczyzn)

Jakiej firmy buty wybrać?
Buty powinno się wybierać sprawdzonych producentów, jeśli nie przez Ciebie osobiście, to przez Twoich znajomych, albo przez innych biegaczy. Istnieje wiele firm oferujących profesjonalne buty do biegania, zarówno dla osób początkujących, jak i tych bardziej zaawansowanych. Wybierając buty do biegania znajdziesz obuwie producentów takich jak: Asics, Brooks, New Balance oraz Mizuno. To marki cieszące się popularnością u biegaczy na całym świecie jak i również w Polsce dorobiły się grona swoich wiernych fanów.

Kiedy powinniśmy wymienić buty na nowe?
Oczywiście, tak samo jak i inne materiały, z których składa się but biegowy również te wszystkie systemy amortyzacji się zużywają. Kiedy więc wymienić buty na nowe? Najlepiej wtedy kiedy bieganie w dotychczasowym obuwiu sprawia dyskomfort. Zapewne mało kto z Was będzie wymieniał but po 800 km (producenci zwykle zalecają wymianę obuwia po przebiegnięciu od 800 do 1000 km), jeśli będzie wyglądał prawie jak nowy. Jednak przyjdzie taki moment, kiedy to poczujecie, że będzie to czas na wymianę. To da się wyczuć – nagle zaczynają nas boleć nogi, buty tracą swoją sprężystość, itd. Odpuście sobie wtedy bieganie po asfalcie, natomiast możecie jeszcze nieco przedłużyć żywotność starych butów biegając w nich w terenie. Tam nie potrzeba będzie świetnej amortyzacji.

Wybierz odpowiednie obuwie biegowe i biegnij po zdrowie!