Wybór obuwia do biegania ze względu na rodzaj terenu w jakim najczęściej biegasz.

W jakim najczęściej terenie biegasz? Teren, czyli podłoże, po którym zwykle biegasz. W zależności o terenu czy jest to po asfalcie, po miękkich nawierzchniach, czy też po różnych nawierzchniach wyróżniamy kilka typów butów przystosowanych to tego rodzaju.

Buty do biegania po asfalcie :
Są to buty przeznaczone do biegania na twardych nawierzchniach, które zapewniają Ci odpowiednią amortyzację oraz uchronią przed kontuzjami. To wcale nie jest tak, że w butach terenowych nie możesz pobiegnąć po alejce wyłożonej asfaltem, bo możesz. Tylko po co dodatkowo się męczyć w butach do tego nie przystosowanych. Stosowanie niewłaściwych butów to nieodpowiednich terenów będzie to niewygodne, a zarazem może być niebezpieczne dla zdrowia.
Jeżeli więc mieszkasz gdzieś w centrum miasta i najczęściej uderzasz w beton to koniecznie kup buty biegowe z dobrą amortyzacją. Obuwie takie (w przeciwieństwie do agresywnie wykończonych butów trailowych) ma płaski bieżnik na podeszwie oraz miękką, wyczuwalną amortyzację.

Buty do biegania w terenie po miękkich nawierzchniach:
Wybieraj by do biegania w terenie, tzw. buty trailowe (lub terenowe). Biegasz po leśnych duktach, miękkich polnych drogach albo w górach? Dobra „terenówka” będzie doskonałym wyborem dla Ciebie. Obuwie terenowe zwykle ma słabszą amortyzację niż buty przeznaczone do biegania po asfalcie. Jeśli jednak biegasz po lesie, to zyskujesz naturalną amortyzację dzięki miękkiemu podłożu. Buty trailowe rozpoznać można po agresywnym bieżniku, im więcej wypustek i kołków na podeszwie, tym trudniejsze warunki, w których Twój but się sprawdzi.

Buty do biegania w terenie po różnych nawierzchniach:
Będą to przeważnie buty uniwersalne. Przynajmniej na początku, bo później, gdy bieganie wciągnie Cię na maksa, to i tak, uwierz mi, będziesz mieć w swojej szafie obuwie do biegania na przeróżne warunki. Jeżeli więc biegasz po względnie płaskim terenie, to śmiało możesz zainwestować w jakieś „asfaltówki”. Jeśli zdecydowanie częściej trenujesz w terenie, a na ulicę wybiegasz tylko czasem, to odpowiednio nada się jakaś „łagodna” terenówka. Zwróć wtedy uwagę, aby bieżnik nie był zbyt ostry.Wybór obuwia do biegania ze względu na rodzaj terenu w jakim najczęściej biegasz.