Treningi wyszczuplające.

Treningi te pomagają uzyskać, bądź też utrzymać szczupłą i harmonijną sylwetkę.

Niewłaściwy i nieregularny tryb życia oraz złe nawyki żywieniowe powodują, że w różnych okresach życia człowieka pojawiają się problemy nadwagi i otyłości. Aby temu zapobiec warto jest podjąć odpowiednie treningi oraz zmienić swoje dotychczasowe złe przyzwyczajenia.

Podstawą treningów stosowanych w celu zmniejszenia nadwagi jest 60-minutowy wysiłek fizyczny aerobowy, który dostarcza odpowiednie utlenienie i odżywienie tkanek.

Obiektywnym parametrem pomiarowym jest utrzymanie się częstości skurczów serca w granicach 75% HR max.

Podczas następnych systematycznych treningów zwiększa się VO2 max, przesuwając próg beztlenowy i mleczanowy oraz powiększając możliwą intensywność treningu.

Istnieje wiele form treningu sportowego służących utrzymaniu prawidłowej masy i budowaniu pożądanej sylwetki ciała.

Treningi te są jednak mniej intensywne niż treningi sportowe i ich misją jest uzyskanie pożądanego efektu estetycznego, a nie wzmacnianie określonych grup mięśni.

Można wykorzystać praktycznie każdą formę wysiłku fizycznego stosowaną w treningu sportowym (np. pływanie, wiosłowanie, gry zespołowe itp.). Najbardziej popularne i modne są: aerobik, jogging, spinning, szybki wymuszony marsz na orbitreku lub stepperze oraz specyficzny marsz w terenie z kijkami narciarskimi (nordic walking).